Ankh
Az overdrive-ok és distortion-ök mellett a gitárosok torzító arzenáljának jeles típusa a fuzz. Különböző fórumokon késhegyre menő viták zajlanak arról, hogy pontosan melyik kategória mit jelent. Én nem szeretnék ebbe belemenni, pláne, mivel szerintem teljesen objektív szempont nincs.
Számomra a fuzz az, ami fuzz-nak hangzik. Ez ugyan tökéletesen szubjektív besorolás, ám jobbat nem tudok. Hogy mégis én mit értek alatta? Ez kicsit olyan, mint borokról beszélni eltartott kisujjal… De azért leírok pár attribútumot, amit én a fuzz hangzással kötök össze: “vastag”, “szaturált”, “kompresszált”, “zizegős” és néha “gate-elt”. Ezek persze illenek más torzító típusokra is, szóval még mindig nem mondtam túl sokat. Talán egyszerűbb, ha néhány nótára hivatkozom, amikben jellgezetes a fuzz hangzás: Queens Of The Stone Age – Little Sister; Edwin Collins – A Girl Like You; The White Stripes – Seven Nation Army (bár ebben az oktáv is jelentős szerepet kap). És persze a klasszikusok kedvelői sosem hagynák ki Jimmy Page-et és Jimi Hendrix-et a felsorolásból.
A fuzz-ok ugyan igen jellegzetes hangúak, ám pont azért, mert nagyon erősen kompresszálják a hangot nehezen illeszthetőek zenekari környezetbe. Meg kell tanulni rajtuk játszani, a legtöbbjük pl. nem kifejezetten alkalmas akkordozós játékra, sokkal inkább a riffelés és a szólózás az otthonos terepük. Mint sok gitáros társam én is folyamatosan keresem az “Igazi” torzítót. A legnehezebbnek a számomra legjobb fuzz megtalálása volt. Ismerem magam, biztosan ki fogok még próbálni rengeteg fuzz-t, de a Basic Audio Scarab Deluxe megoldása számomra eddig a legjobb ezen a téren. Sokoldalú, dögös hangzás jellemzi és a zenében nem vész el a többi hangszer mellett. Íme egy kis ízelítő (a gitár drop C-re van hangolva):
A kapcsolás hasonlít egy Si tranzisztorokkal megvalósított Tone Bender-hez, aminek a végére még beraktak egy buffert. A bemeneti leválasztó kondenzátor 10nF-os és 10uF-os értékei között fokozatmanetesen tudunk a Fat potméterrel váltani. Ez és a potméterre kihelyezett Bias lehetősége teszi igazán sokoldalúvá ezt az effektet. Mivel nem túl sok alkatrészből áll, így viszonylag könnyen adaptálható 1590A-s méretre, ám ott az öt potméterről le kell mondanunk, mivel az nem fér el akkora dobozban. A 1590A verzióban én így a Fat potmétert hagytam le, mivel magamnál azt tapasztaltam, hogy gyakorlatilag csak teljesen feltekert állapotban használom. Az egyszerűsített mini verzióban a Fat poti és a 10nF-os C2 helyett csak a 10uF-os C3 kondenzátor szerepel.
Mindkét verzió megtalálható a dokumentációban, ami letölthető a Projektek menüpont alatt.
No Comments